Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Yeni Harry Potter Kitabını Beklerken ‘Patron’dan İlginç Açıklama
GENEL

Serinin “yeni” kitabı “ Harry Potter ve Lanetli Çocuk ” kasım ayının ilk haftasında Türkiyeli okurlarla buluşacak. Serinin sekizinci hikâyesi olan bu kitap aslında bir tiyatro metni. Türkiye’de “Sahne Metni Özel Baskısı” alt başlığıyla piyasaya sürülecek kitap J.K. Rowling, John Tiffany ve Jack Thorne’ın ortak çalışması.

harry-potter

Kitapta yer alan senaryo 30 Temmuz 2016’da ilk kez Londra West End’de sahnelendi ve ardından kitap olarak basıldı.

Türkçeye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu’nun kazandırdığı metin serinin final kitabından 19 yıl sonrayı konu alıyor.

Hikâye, Rowling tarafından şöyle tanımlanıyor:

“Harry Potter olmak her zaman zordu ve ama şimdi bir eş, üç çocuk babası ve Sihir Bakanlığı’nın çok çalışkan bir üyesi olmak da pek kolay değil. Harry bir türlü peşini bırakmayan geçmişiyle boğuşurken en küçük oğlu Albus ise hiç istemediği aile mirasının yüküyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Geçmiş ve bugün uğursuzca birleşirken baba ve oğul rahatsız edici gerçeği öğrenirler: Bazen karanlık hiç beklemediğin yerden gelir.”

Harry Potter ile ilgili gelişmeler bundan ibaret değil. Yeni kitabın çıkmasını beklerken ilginç haber müziğin “Patron”u Bruce Springsteen’den geldi. BBC Radyo 2’ye konuşan ünlü sanatçı, “I’ll Stand By You” adını verdiği bestesinin Harry Potter yapımcıları tarafından reddedildiğini söyledi. “Patron”un oğluna Harry Potter kitabı okurken yazdığı şarkı “Harry Potter ve Felsefe Taşı” filmi için düşünülmüştü. Ancak Patron”un deyimiyle bu “büyük balad” çocuk filmine uygun bulunmadığı için reddedildi.

Diğer Genel İçerikleri