Wattpad
Z Kuşağı Salgın Sırasında Merhamet ve Markaya Bağlılığı Nasıl Güçlendiriyor?
GENEL

Araştırma, 26 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında ABD GenZ Generation Wattpad panelinde kullanıcı olan 13-24 yaş aralığındaki 431 wattpad üyesi ile uzaktan gerçekleştirildi.

 Üyeler, bu süreçte FaceTime, görüntülü sohbetler ve telefon görüşmelerinin bağlantıda kalma için hayati bir parça haline geldiğini söylüyor.

Z Kuşağı sanat ve medyayı birbirleriyle bağlantı kurmanın bir yolu olarak kullanıyor. %66’sı bu süreçte okumaya daha fazla zaman ayırıyor ayrıca gayri resmi sanal kitap kulüpleri ve Netflixparty’de zaman geçiriyorlar. Aynı eserleri okuyup, aynı içerikleri izleyerek bir araya gelebilecekleri bir ortam yaratıyorlar.

Kitap ve video içeriklerine ayrılan zamanın dışında %43’ü yazma eylemi için vakit ayırıyor ve %30’u da internette zaman geçirmeyi tercih ediyor.

andemi öncesi döneme kıyasla %64’ü sosyal medyada daha fazla zaman geçirse de %65’i sıkılmış hissediyor. %64’lük bu yönelim markaların dikkatini çekiyor ve Z Kuşağının eğlence boşluklarını Babbel üç aylık ücretsiz dil öğrenimi,  Audible ise çocuklara ve öğrencilere yüzlerce ücretsiz başlık sunarak dolduruyor.

Eskisinden daha fazla iletişim kurdukları halde Z Kuşağının bu dönemde en yoğun hissettiği ikinci duygu yalnızlık, %33’ü okulların tekrar açılması için heyecanlandıklarını söylüyor.

Pandemi dönemi için özel kampanyalar yaratan marka ve platformlar bu durumun geçici olduğunu tahmin ettiğinden enerjilerinin büyük bir kısmını pandemi sonrası normalleşmeye ayırıyor.

Z kuşağının %38’i bu süreçte yabancılara yardım etme eğilimi gösteriyor. Sevdikleri kişiler için e-hediye kartları alarak küçük işletmelere katkıda bulunuyor, yaşlı komşularının ihtiyaçlarını takip ediyor ve onların psikolojik sağlığına destek veriyor, küçük çocukların ev ödevlerine yardımcı oluyor, ihtiyaç sahipleri için maske dikiyorlar.

Markalardan görmeyi umdukları 3 eylemi seçtikleri zaman %66’sı malzeme bağışı, %41’i para bağışını tercih ederken son seçenek doğrudan satış gelirinin ihtiyaç kanalına aktarılması oldu.

Son talepleri Everlane’den karşılık buldu. Everlane %100 İnsan koleksiyonundan elde edilen tüm geliri Amerika’nın COVID-19 Mücadele Fonu’na bağışlıyor ve Z Kuşağı’na pandemi ile mücadeleye destek olmak için kendi paralarını bağışlayabilecekleri doğrudan bir kanal sağlıyor.

Eskiye kıyasla Z kuşağı, bu dönemde komik içeriklere daha az ilgi gösteriyor. Şu süreçte, kuşağın %19’u komik içerik arıyor. Dışarıda yaşanan her şey onlara endişe veriyor haliyle herhangi bir markanın komik içerikler üretmesinin duyarsızlık olarak yorumluyorlar. %33’ü markaların okumak ve izlemek için eğlenceli ancak işlevsel içerik üretmelerini bekliyor.

Markalar bu süreçte hayırsever girişimlere öncülük ederek, topluma sağlık ve öğrenmeyi teşvik eden kaynaklar sağlayarak z kuşağının güvenini kazanıp onlarla güçlü bağlantılar kurmayı sağlayabilirler.

Kaynak: Wattpad Brand Partnerships

Diğer Genel İçerikleri