Polisiye Kraliçesi 125 Yaşında
YAZI

“Yazmak için ihtiyacınız olan şey bir masa, sandalye, daktilo ve bir parça huzur…”

Gerilim ve polisiyenin Türkiye’de en çok okunan isimlerinden olan Agatha Christie’nin 125. Yaşı dünyanın pek çok yerinde etkinliklerle kutlanıyor.

Polisiye sevsek de sevmesek de onun en az 1 veya 2 kitabını okumuşluğumuz var, kitaplarındaki sahneler hemen gözümüzün önüne geliyor. On Küçük Zenci, , Geceyarısı Cinayeti, İstanbul Pera Palas Oteli 411 numaralı odada yazdığı Doğu Ekspresi’nde Cinayet … Arsenik, siyanür, uyku hapları silahın donukluğuna inat gizemli birer öldürme şekli onun romanlarında. Son ana kadar katilin kim olduğu heyecanıyla bir solukta okuduğumuz Agatha Christie…

İngiltere’de yalnız geçen çocukluğunun tesellisini kitaplarda ve edebiyatta araması Agatha Christie’ye yazmanın kapılarını açacaktır.  Babasını erken yaşta kaybetmiş ve annesiyle birlikte büyümüştür. İlk evliliğini bir albay pilot ile yapar. Yaşamına dair bilinen en gizemli ayrıntı 36 yaşında ortadan bir anda kaybolduğu ve 11 gün kendinden hiç haber alınamamasıdır.  Romanlarındaki gibi “arabası bir göl kenarında, bavulları dağılmış şekilde…” ortadan kaybolur sonra yeniden bir anda ortaya çıkar. Kurgu mu yoksa gerçek mi olduğu hala meçhuldur…Christie 85 yaşında öldüğünde ardında 79 polisiye, 19 tiyatro oyunu, 22 kısa öykü ve otobiyografisini de içeren 6 kurgu dışı eser bıraktı. Ölümünden sonra ise yazarın tiyatro ve sinemaya onlarca eseri uyarlandı.

İki Şahane Detektif

Agatha Christie sayesinde dünya iki şahane detektifle tanışır: Hercule Poirot ve Jane Marple. Zeki, espirili, elagan ve şahane bıyıklarıyla detektif Bay Poirot. Bir dizi şeklinde devam ettirdiği polisiyelerinin detektifi bay Poirot’dur. Cinayet, her zaman ardından iz bırakır ve bunu “beynin küçük gri hücreleriyle” Poirot çözer. Yazar 30’un üzerinden romanında Poirot’ya yer verir.

Bayan Marple ise bildiğimiz detektiflerden daha ziyade mahallenin meraklı komşu teyzesini benzer ilk bakışta. Okudukça Marple’a hayranlığınız artar. Orta yaşın üstünde, hiç evlenmemiştir. Fark ettirmeden sorgulayan bir karakterdir. Agatha Christie, Marple karakterini yazarken fazlasıyla büyükannesinden esinlediğini söyler. Örgü örmek, bahçeyle uğraşmak ve dedikodu bayan Marple’ın iz sürmedeki en önemli yetenekleridir.

Nice 125’lere

Bu çok özel yaşta yazarın hayranları ve yayıncıları tarafından Avrupa’nın pek çok yerinde bir dizi etkinlikle kutlamalar düzenleniyor. Bunların en kapsamlısı 11-20 Eylül tarihleri arasında yazarın doğum şehri olan  Torquay-Devon’da düzenlenen Agatha Christie 125 Yaşında Festivaliydi. Dokuz gün süresince söyleşiler, film gösterimleri, tiyatro oyunları, sanal festival ve sergiye kadar pek çok etkinlik düzenlendi. 125. Yaş dolayısıyla tüm etkinliklerden haberdar olabileceğiniz yazarın resmi facebook hesabına ve yazarın sitesine bir göz atın. Türkiye’de Kara Hafta kapsamında 22-25 Ekim’de Pera Palas’ta yazarın onuruna etkinlikler düzenlenecek.

Buarada Türkiye’deki yayıncısı Altın Kitaplar, TÜYAP 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda çevirmeni Çiğdem Öztekin ve Celil Oker’in de konuşmacı olarak katılacağı bir söyleşi düzenliyor. 15 Kasım’da TÜYAP’ta, kaçırmayın!

Diğer Yazı İçerikleri