Agatha Christie Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek
İNCELEME

Agatha Christie ‘nin gelmiş geçmiş en çok satan kadın yazar olmasından sörfün öncülüğünü yapmasına…

 Agatha Christie Hakkında

Az Bilinen 10 Gerçek

 

  1. Bir sörf öncüsüydü

Agatha Christie, Archibald Christie ile evliliği ve eşinin işi dolayısıyla, tüm dünyayı gezme fırsatı bulmuştu. Yakın zamanda yapılan araştırmalar ise, Archie lakaplı Archibald ve Agatha’nın, ayakta sörf yapan ilk Avrupalılar olabileceğini gösterdi. Agatha Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda seyahatleri esnasında “body boarding” yapmayı öğrendi ve Hawaii’de o ve Archie dalgaların üstünde ayakta sörf tahtasına çıkmayı başardı.

  1. Zehirlere merakı vardı

Agatha 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcında Gönüllü Yardım Müfrezesi’nde (Voluntary Aid Detachment – VAD), daha sonra ise yerel bir hastanenin dispanserinde çalıştı. Bu dispanserde çalışırken Eczacılar Birliği’nin sınavını geçti ve zehirlerle ilgilenmeye, konu hakkında bilgi edinmeye başladı.

  1. Kocası onu öldürmekten şüpheli bulunmuştu

1926 yılında Agatha Christie hem şöhreti hem gönül yarasını yaşadı. “Roger Ackroyd Cinayeti”nin yayımlanmasıyla ünlü bir ada sahip olmuş ancak aynı yıl hem annesini kaybetmiş hem de kocası, golf partneri Nancy Neele’ye âşık olduğunu itiraf etmişti. Sonuç olarak Christie merak uyandıran bir şekilde 11 günlüğüne ortadan kayboldu. Amnezi yani bellek yitiminden muzdarip olan Christie, Teresa Neele adıyla bir hidropatik otele kayıt yaptırdı. Polis ve dedektifler, otelde çalışan birisi Christie’yi tanıyıp güvende olduğunu bildirene kadar aramalarını sürdürdü ve bu zaman içinde eşi Albay Christie onu öldürmekten şüpheli bulunmuştu. Agatha ile Archie 1928 yılında boşandı. Vanessa Redgrave ve Dustin Hoffman’ın başrolünde oynadığı Michael Apted imzalı 1979 tarihli film “Agatha” bu 11 günü anlatmaktadır.

  1. Gelmiş geçmiş en çok satan kadın yazardır

“On Küçük Zenci” romanı tüm dünyada 100 milyonun üzerindeki satışıyla gelmiş geçmiş en çok satan polisiye romandır. Kitaplarının küresel satışları 2 ile 4 milyar arasındadır. Christie gelmiş geçmiş en çok satan yazarlardan biridir, kendisini sadece William Shakespeare geçmektedir.

  1. Köpekleri gerçekten çok severdi

Christie köpeklere bayılırdı, özellikle de terrier cinslerine. İlk köpeğinin adı George Washington’dı ama en sevdiği köpeği Peter isimli kısa tüylü terrier cinsi bir köpekti, ki “Sessiz Tanık” kitabında Bob ismiyle kendisinden bahsedilmektedir. Kitabın ithaf kısmında da şu cümle yer alır: “Sevgili Peter, arkadaşların en sadığı ve yoldaşların en kıymetlisi. binde bir bir köpek!”

  1. Fotoğrafa bulaşmıştı

Christie 1939 Eylül ayında arkeolog Max Mallowan ile evlendi ve Suriye ile Irak’ta gerçekleştirdiği kazılarda onun kalıntı fotoğrafçılığını yaptı. Bu keşifler, “Nil’de Ölüm”, “Mezopotamya’da Cinayet” ve “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” kitaplarına ilham verdi.

  1. Yazmaya bir iddia yüzünden başladı

Dedektif öykülere yazmaya, yapamayacağını söyleyen kız kardeşi Madge ile girdiği bir iddia sonucu başladı. Ana karakter bulmakta zorlanıyordu, ta ki Torquay’da bir grup Belçikalı mülteci arasında tuhaf bir adamla tanışana kadar. Hercule Poirot karakteri böyle doğdu. “Ölüm Sessiz Geldi” kitabı 1920’deki basımına kadar altı kez reddedildi.

  1. Poirot’u önce öldürdü, sonra sakladı

1930’ların sonunda Christie, Poirot’u “oldukça çekilmez” bulmaya başladı ve 1940 yılında “Ve Perde İndi”de onu öldürdü. Ancak ailesinin, arkadaşlarının ve yayıncısının ısrarı sonucu kitabın taslağını güvenli bir yere koydu ve 1975’e kadar bu karakteri yazmaya devam etti. 1975’te öykü nihayet yayımlandı. New York Times, Hercule Poirot için bir ölüm ilanı yayımladı.

  1. Mütevazı ve cömertti

Ailesine göre, Christe asalet unvanını reddetmişti ve sadece kocası Max arkeoloji çalışmaları için şövalyelik unvanı aldığında bunu destekledi.

  1. Resmi olarak eğitim almamıştı

Her ne kadar erkek ve kız kardeşi eğitim alsa, kendisi de bunun için Fransa’ya gönderilse de, Christe 5 yaşında kendi kendine okumayı öğrendi ve kendisini babasının kütüphanesinde eğitti.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/programmes/articles/4qcqRzgpcP4Q8zvKYk1lMqv/10-things-we-ve-detected-about-agatha-christie

Diğer İnceleme İçerikleri