Amerikan Psikoloji Derneği’nin Çocuk Yayınları Artık Türkçede!
GENEL

Amerikan Psikoloji Derneği ’nin (APA) çocukların sorunlarının çözümünde ebeveynlerine yardımcı olmak amacıyla hazırladığı çocuk kitapları serisi ilk kez Türkçe olarak yayımlanmaya başladı. Dünyanın en büyük bilimsel ve profesyonel psikoloji topluluğunun uzmanlarınca incelenen ve onaylanan kitaplar Okuyan Koala Yayınları’nca basılıyor. Okuyan Koala, Okuyan Us Yayın’ın alt markası.

Seriden şimdiye kadar “Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk”, “Kaybedince Kızan Sally”, “Basketbol:1, Problem: 0” ve “Çok Kötü Bir Şey Oldu” adlı kitaplar yayımlandı.

“Çok Kötü Bir Şey Oldu” adlı kitap kötü bir olayla karşılaşmış, travma yaşamış çocukların bununla nasıl baş edeceğini anlatan, onlara yol gösteren bir hikâye.

Amerikan Psikoloji Derneği

“Basketbol:1, Problem: 0” anne babası boşanmış, yeni bir eve, çevreye, arkadaşlara uyum sağlamaya çalışan Tuck’ın öyküsü. Kitap, stresle mücadele eden çocuklara yardımcı olma amacı taşıyor.

Şiirsel bir anlatıma sahip olan “Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk” ise, adı üstünde yeni duyguları keşfetmek konusunda çocukları cesaretlendiren bir çalışma. Kitapta “Artık ne zaman bir duygu gelirse oynamaya seninle, hoş geldin de, al onu içeriye / Kalsın ne kadar isterse, bir ya da iki dakika / Arkadaşın gibi davran, seninle konuşan duygularına” deniliyor.

Amerikan Psikoloji Derneği

“Kaybedince Kızan Sally” kitabı da çocuklara hayatta hep kazanan olamayacağımızı ve kaybetmenin anlamını gösteriyor. Kitapta ayrıca çocukların kazanma ve kaybetme karşısında doğru davranışlar sergileyebilmeleri için Ebeveynlere Notlar bölümünde pratik tavsiyeler de yer alıyor.

Yeni kitaplarla devam edecek, farklı yaş gruplarına hitap eden seri, kitapların üzerindeki kırmızı APA logosundan tanınabilir.

Amerikan Psikoloji Derneği hakkında:

Kurulduğu 1892 yılından bugüne 134 binden fazla araştırmacı, eğitimci, klinisyen, danışman ve öğrenci üyesiyle, dünyanın en büyük bilimsel ve profesyonel psikoloji topluluğudur. APA, bünyesine kattığı Magination Press yoluyla, çocuk ruh sağlığı alanında uzmanlaşmış profesyoneller tarafından yazılmış kitaplar yayımlamaktadır.

Diğer Genel İçerikleri