Oscar Wilde 2 Yılını Geçirdiği Hapishanede Anılıyor
GENEL

Şiirler, kısa öyküler ve tiyatro oyunları yaratıcısı, İrlandalı yazar Oscar Wilde’ın (1854-1900) fırtınalı bir yaşamı vardı. Çağının değer yargılarıyla çatıştığı için pek çok sorun yaşamış ve bir keresinde hapse atılmıştı.

Oscar Wilde’ın Alfred Douglas’la yakın dostluğu, Douglas’ın babası Queensberry Markizi’ni çok kızdırmıştı. Marki tarafından cinsel tercihleri nedeniyle suçlanan Wilde, dostlarının Fransa’ya kaçması yönündeki uyarılara karşı çıktı ve tutuklanarak 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Oscar Wilde bu cezasını İngiltere’de, Reading şehrindeki Reading Hapishanesi’nden çekti. Şimdi ise o hapishanede Patti Smith, Ai Weiwei, Steve McQueen gibi sanatçıların katılacağı bir etkinlikle anılıyor.

4 Eylül’de başlayan ve 30 Ekim’e kadar devam edecek etkinlik bir sergi ve dinleti programından oluşuyor. Artangel adlı sanat galerisi tarafından düzenlenen etkinliğin adı “Sanatçılar, Yazarlar ve Okurlar”.

Sergide, Wilde’ın Reading Hapishanesi’nde kaldığı bölüm ilk kez ziyaret edilebilecek.

ocar2

1844 yılında açılan ve 2013 yılında kapatılan, ilk kez bir sergiye ev sahipliği yapacak hapishanede Ai Weiwei, Steve McQueen, Nan Goldin, Marlene Dumas gibi sanatçıların yeni eserleri, performansları görülebilecek. Patti Smith, Ben Whishaw, Neil Bartlett, Ralph Fiennes, Ben Whishaw, Maxine Peake’in aralarında olduğu sanatçılar her pazar öğlen saatlerinde yazarın “De Profundis” adıyla yayımlanan mektuplarından bölümler okuyacak.

“De Profundis”, Oscar Wilde’ın, parmaklılar ardında geçirdiği dönemde Bosie adıyla gizlediği Lord Alfred Douglas’a yazdığı, ancak hiçbir zaman ulaşamayan mektuplarıydı. Mektuplar, gazeteci ve sanat yönetmeni Robbie Ross tarafından derlenip ölümünden beş yıl sonra bu adla yayımlandı.

oscar3

Kaynak: https://www.artangel.org.uk/project/inside/

Diğer Genel İçerikleri