“The Ministry of Utmost Happiness”
‘Küçük Şeylerin Tanrısı’ Yazarından 20 Yıl Sonra Yeni Roman
GENEL

Hintli yazar Arundhati Roy, 1997 yılındaKüçük Şeylerin Tanrısı (The God of Small Things) adlı romanıyla yankı uyandırması ve Booker ödülünü kazanmasının ardından tam 20 yıl sonra ikinci romanı “The Ministry of Utmost Happiness”i 2017’de yayımlayacak.

Roy’un yayıncı temsilcisi David Godwin roman hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

Sadece Arundhati bu romanı kaleme alabilirdi. Bütünüyle kendine özgü bir roman. Kesinlikle 20 yıl boyunca beklemeye değer.

Roy 2011 yılında Independent’e verdiği bir röportajda, ödüllü yazar John Berger’in ikinci romanı üzerinde çalışmaya devam etmesi konusunda ısrarcı olduğunu fakat Hindistan’daki Maocular hakkındaki araştırması nedeniyle sürecin sekteye uğradığını açıklamıştı.

Roy’un yayıncıları “The Ministry of Utmost Happiness”i “son zamanlarda okuduğumuz en iyi romanlardan biri” ve “birçok açıdan inanılmaz” olarak tanımlıyor.

Penguin Yayınları’ndan Meru Gokhale ve Hamish Hamilton’dan Simon Prosser yaptıkları ortak açıklamada roman hakkındaki izlenimlerini şöyle aktardı:

“Kitap ve karakterlerin sıradışı olmasının yanı sıra, öylesine bir büyüklük ve empati ile hayat buluyorlar ki kullanılan dil de hesaba katıldığında kelimelerin de canlı olduğunu; bizi kendimize getirip görmenin, hissetmenin, duymanın ve katılmanın yeni yollarını gösterebileceklerini görüyoruz. Bu, romanı asıl olması gerektiği gibi yeni kılıyor.”

Arundhati Roy

Arundhati Roy hakkında:

Arundhati Roy, 1950 yılında Hindistan’ın güneyinde Kerala Eyaleti’nde doğdu. Çocukluğu Ayemenem’de geçti. Babası Hindu, annesi Hıristiyandı. Annesi Mary Roy’un kurduğu özel bir okulda eğitim gördü, resmi okulların baskısından uzak kaldığı bu okulda ilk edebiyat ve entelektüel yetilerini kazandı; 16 yaşındayken gittiği Yeni Delhi’de mimarlık eğitimi aldı. Okuldan sonra bazı filmlerde küçük roller aldı, iki televizyon dizisi ve senaryolar yazdı. “Küçük Şeylerin Tanrısı”, Arundhati Roy’un ilk kitabı. Bu kitabıyla, İngiliz dili konuşulan ülkelerde verilen en önemli edebiyat ödülü olan Booker Ödülü’nü 1997 yılında kazandı. Bu ödülü alan ilk Hintli yazardır. Arundhati Roy, kocası film yapımcısı Pradip Krishen’le birlikte Yeni Delhi’de yaşamakta.

Diğer Genel İçerikleri