'Gala ile Akşam Yemeği'
Salvador Dali ’den Sürrealist Yemek Kitabı
İNCELEME

Sürrealist ressam Salvador Dali ’nin (1904-1989) 1973 yılında sadece bir kez basımı gerçekleştirilen yemek kitabı “Gala ile Akşam Yemeği “(Les diners de Gala) 40 yıl aradan sonra yeniden basılıyor.  Çocukluk yıllarından itibaren bir aşçı olmanın hayalini kuran Salvador Dali, “Gala ile Akşam Yemeği adlı” yemek kitabında bu hayalini gerçekleştiriyor. “Alışılmadık” olarak nitelendirebileceğimiz bu kitap 12 bölüme ayrılmış 136 tariften oluşuyor. Kitabın 10. bölümü ise yalnızca afrodizyaklara ayrılması ile dikkat çekiyor. Salvador Dali ’nin kendine has alışılmadık illüstrasyonları ve kolajlarıyla bezeli “Gala ile Akşam Yemeği”nde, 1000 Yıllık Yumurta ve Salyangozlu Dana Kotlet gibi “gerçeküstü yemeklerin” tarifleri yer alıyor.

Salvador Dali

Salvador Dali ’nin eşi Gala ile düzenlediği gösterişli ziyafetler, kitabın yazılmasında önemli bir rol oynuyor. Bu şaşaalı ziyafetler tat alma duyusunun tatmin edilmesinden ziyade teatral niteliğiyle ön plana çıkıyordu. Çoğunluğu ünlü simalardan oluşan ziyaretçilerin tuhaf kıyafetlerle katılmaları ve kendilerine eşlik etmek üzere vahşi bir hayvan getirmeleri zorunlu tutuluyordu. Vahşi hayvanlar genellikle yemek masasında serbestçe dolaşıyordu.

Salvador Dali

“Gala ile Akşam Yemeği”nin ilk baskısından sadece 400’ünün günümüze kadar ulaştığı biliniyor fakat kalan nüshalara fahiş fiyatından dolayı ulaşmak neredeyse imkânsız. Kitabın ikinci baskısının çıkmasını sağlayan Taschen Yayıncılık’ın sözcüsü heyecanını şöyle ifade ediyor:

“Kitabı incelerken nasıl bir kültürel eser olduğunu tekrar anlayacaksınız. Fransız restoranlarındaki en iyi aşçıların elinden çıkan bu tarifler günümüzde de isteyenler için servis ediliyor. Kitap için hazırlanan çizimler ve insanların sadece okuyarak ve hatta mutfakta deneyerek keyif alabileceği tarifler içermesi de cabası.”

Salvador Ddali

Kitapta yer alan bazı yemeklerin büyük bir kısmı restoranlarda ulaşılabilir olmasa da, hepsinin evde yapılabileceği ve yenilebilir nitelikte olduğu özellikle vurgulanıyor. Kitabın giriş bölümü ise şu satırları içeriyor:

“’Gala ile Akşam Yemeği’ tat almaktan keyif alanlar içindir. Eğer yemek yemeyi kalori sayarak bir işkenceye dönüştürenlerden iseniz, kitabı hemen kapatın; zira size çok hareketli, çok saldırgan ve fazlasıyla terbiyesizce gelecektir.”

Diğer İnceleme İçerikleri