Sylvia Plath’e ait iki yeni şiir bulundu
GENEL

Sylvia Plath’e ait eski bir defterin içinde bulunan bir karbon kâğıdı, şaire ait daha önce bilinmeyen iki şiiri gün yüzüne çıkardı.

Yeni bir kitap üzerine çalışan araştırmacılar tarafından keşfedilen kâğıt, yaklaşık 50 yıldır gizli kalmıştı. Gail Crowther ve Peter K. Steinberg isimli akademisyenler aynı zamanda, Plath’in eşi Ted Hughes tarafından yazılmış bir çanta dolusu şiire de ulaştı. Karısının intiharı sonrası yazılmış olan şiirler, Hughes’ün ölüm sonrası yaşadıklarını ortaya çıkaracak. Bu şiirler Hughes’ün son kitabı olan ve şairin Plath ile ilişkisi hakkındaki sessizliğini bozduğu “Birthday Letters” için yazılmış.

Plath imzalı iki şiir ise Plath ve Hughes ilişkisinin başladığı 1956 güzünde yazılmış. Akademisyenler bu iki şiirle birlikte Plath’e ait daha önce görülmemiş fotoğraflara da ulaştı. Karbon kâğıdına yazılı şiirler, bilgisayar yardımıyla okunabilir hale getirildi. İki araştırmacının tüm yeni keşifleri, bu hafta Birleşik Krallık’ta basılan “These Ghostly Archives: The Unearthing of Sylvia Plath” kitabında yayımlandı. Kitabın yazarları Crowther ve Steinberg, uzun yıllardır Plath üzerine araştırma yapıyorlar.

Crowther, bu iki şiirin daha sonra “Sırça Fanus” romanını yazacak ve ölümünden sonra “Ariel” isimli şiir kitabı yayımlanacak yazarın erken dönem gelişimine dair bir bakış açısı sunduğunu söyledi. Crowther “Şiirler Plath’in kişisel meselelerle boğuşmasını ve onları şiire dönüştürme çabasını gösteriyor, ancak o aşamada henüz ‘Ariel’deki sesini bulmuş değil” dedi: “Ayrıca şiirler, Hughes’le ilişkilerinin en başında dahi şiire dair bir odak noktasını paylaştıklarını gösteriyor.”

Son dönemde, ölümüyle okuyucularını gizeme boğan Plath üzerine çok konuşuluyor. Bu yılın başında ortaya çıkan ve Plath tarafından psikoterapisti Dr. Ruth Barnhouse’a yazılan mektuplarda, Hughes’ün Plath’i ikinci çocuklarını düşükle kaybetmesinin hemen ardından dövdüğü iddia ediliyordu. Hughes’ün son eşi Carol Hughes ise bu iddiaları yalanladı ve kocasını tanıyan kimsenin buna inanmayacağını söyledi.

Plath’e ait mektuplar ise bu yıl içerisinde İngilizcede basılacak. Plath’in tek romanı “Sırça Fanus”un film uyarlaması ise 2018 yılında gösterime girecek. Oyuncu Kristen Dunst tarafından yönetilen filmin başrolünde Dakota Fanning bulunuyor.

Kaynak: Guardian

Diğer Genel İçerikleri