Maurice Sendak’tan Küçük Hayranına Mektup
GENEL

Hiç çocukken hayranı olduğunuz yazara mektup gönderdiniz mi? Şayet “Vahşi Şeyler Ülkesi”nin 2012 yılında hayatını kaybeden yazarı Maurice Sendak’a mektup gönderseydiniz, bugün eşsiz bir zarfa sahip olabilirdiniz. Arkadaşlarının söylediğine göre, Sendak kendisine gönderilen içten hayran mektuplarına cevap yazıyordu. Hatta bazen, ufak bir çizim bile gönderiyordu.

Tarihten mektupların, telgrafların ve posta kartlarının derlendiği internet sitesi “Letters of Note”, Sendak’ın bir hayranına postaladığı bir mektubun zarfını paylaştı. Zarfta, “Vahşi Şeyler Ülkesi”nden çizimler bulunuyor.

Sendak, bu mektubun hikâyesini, ABD’de katıldığı bir radyo programında şöyle anlatmıştı.

Yıllar içerisinde okuyucularınızdan gelen en sevdiğiniz yorumlardan bazılarını paylaşabilir misiniz?

Ah, öyle çok var ki. Size cidden çok sevdiğim bir tanesini anlatsam? Küçük bir oğlan çocuğundan geldi. Ufak bir çizimin olduğu sevimli bir kart göndermişti. Bayıldım. Tüm çocuklarımın mektuplarını cevaplarım; bazen biraz apar topar ama bunun için acele etmedim. Ona bir posta kardı gönderdim ve “Vahşi Şeyler”in bir resmini çizdim. Şöyle yazdım: “Sevgili Jim, kartına bayıldım.” Sonra annesinden bir mektup aldım, şöyle demişti: “Jim kartınızı o kadar çok sevdi ki onu yedi.” Bu benim için o güne kadar aldığım en güzel iltifattı. Orijinal bir çizim filan olmasını umursamamıştı. Görmüş, beğenmiş, yemişti.

Görünen o ki Jim kartı yememiş ve kart günümüze kadar ulaşmış.

 

Kaynak: http://www.openculture.com/2015/09/maurice-sendak-sent-beautifully-illustrated-letters-to-fans-so-beautiful-a-kid-ate-one.html

 

Diğer Genel İçerikleri