2016 Nobel Edebiyat Ödülü Ardından...
Bob Dylan Sessizliğini Bozdu: ‘Dilim tutuldu!’
GENEL

Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nün açıklanmasından iki hafta sonra nihayet sessizliğini bozdu:

‘Dilim tutuldu!’

2016 Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Bob Dylan, iki haftadan fazla süren suskunluğunu bozdu ve ödülün kendisine verildiğini öğrendiğinde dilinin tutulduğunu, ödül törenine “mümkünse” mutlaka katılmak istediğini söyledi.

Ödülün kendisine verildiğinin açıklanmasından sonra sürekli çağrılara hiçbir yanıt vermeyen sanatçı, geçen hafta İsveç Akademisi’nin önde gelen bir üyesi tarafından “kibirli” davranmakla eleştirilmişti. Hatta önce Dylan’ın internet sitesinde yer verilen ödül açıklaması kısa bir süre sonra siteden kaldırılmıştı.

Ancak dün (Cuma günü) İsveç Akademisi sürekli sekreteri Sara Danius’un telefonuna yanıt veren Dylan, “Bu onur benim için çok değerli” diyerek ekledi:

“Nobel Ödülü’nü aldığımı öğrenince dilim tutuldu.”

Bu arada, Dylan, ödülü kazandığından bu yana ilk kez bir gazeteye konuştu. Daily Telegraph’ın sorularını yanıtlayan ünlü müzisyen, “eğer mümkünse” ödül törenine mutlaka katılmak istediğini söyledi. Dylan, “İnanılması zor… Çok şaşırtıcı, inanılmaz. Böyle bir şey kimin aklına gelirdi ki?” dedi.

Öte yandan, Dylan’ın dün Danius ile yaptığı telefon konuşmasının ayrıntılarına yer veren Nobel Vakfı, “sanatçının Aralık ayında Stockholm’e düzenlenecek Nobel haftasına katılıp katılmayacağına” henüz karar verilmediğini bildirdi. Vakıftan yapılan açıklamada, “Nobel Vakfı bu konudaki bilgiyi mümkün olur olmaz kamuoyuyla paylaşacaktır” denildi.

Dylan’ın basın sözcüsü de, konuya daha fazla açıklık getirmeye yanaşmadı.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/men/the-filter/world-exclusive-bob-dylan—ill-be-at-the-nobel-prize-ceremony-i/

Diğer Genel İçerikleri