5 Soruda 5 Yazar
GENEL

SARAH JIO

sarah jio

Sarah Jio Kimdir?

ABD’li gazeteci-yazar Sarah Jio, 18 Şubat 1978’de Amerika’da doğdu ve yaşamını Seattle’da devam ettirmektedir. Yazarın birçok eseri New York Times çok satanlar listesinde yer almaktadır.

İlk Kitabı Nedir? Ne Zaman Yayınlanmıştır?

Sarah Jio, Nisan 2011’de basılan ilk kitabı Violets of March / Mart Menekşeleri ile büyük patlama yaşamıştır. 2012 yılında Türkiye’de de okuyucuyla buluşan ve çok satanlar arasında yer alan Mart Menekşeleri, Library Journal En İyi Kitap Ödülü’ne layık görülmüştür.

Ne Tür Kitaplar Yazmaktadır?

Küçük yaşta yazarlığa merak saran ve kısa öyküler yazan Sarah Jio, kısa zamanda birçok romana imza atmıştır. Özellikle romantik aşk romanları ile tanınan yazar, kadın kahramanları ile okuyucuyu aşkın peşinden sürüklemektedir.

Hangi Kitapları Türkiye’de Bulunabilir?

Sarah Jio’nun tüm kitapları Türkçe’ye çevrilmiştir:

The Book of Love, Penguin (Plume), 2014 – Agapi Ölümsüz Aşk, Pena Yayınları, 2015

Goodnight June, Penguin (Plume), 2014 – Elveda Haziran, Arkadya Yayınları, 2015

Morning Glory, Penguin (Plume), 2013 – Gündüzsefası, Arkadya Yayınları, 2014

The Last Camellia, Penguin (Plume), 2013 – Son Kamelya, Arkadya Yayınları, 2014

Blackberry Winter, Penguin (Plume), 2012 – Böğürtlen Kışı, Arkadya Yayınları, 2013

The Bungalow, Penguin (Plume), 2011 – Yağmur Sonrası, Arkadya Yayınları, 2013

Violets of March, Penguin (Plume), 2011 – Mart Menekşeleri, Arkadya Yayınları, 2012

Sarah Jio ile En Yakın Zamanda Nerede Tanışabilirsiniz?

Türkiye’de de geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Sarah Jio, 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Pena Yayınları’nın konuğu olarak okurlarıyla buluşacak. 07 Kasım 2015 Cumartesi günü gerçekleşecek söyleşisinin ardından okurları için kitaplarını imzalayacak.

MATEI VIŞNIEC

MATEI VIŞNIEC

Matei Vişniec Kimdir?

1956 yılında doğan Romanyalı şair, oyun yazarı ve gazeteci Matei Vişniec, 1977 yılında tiyatro oyunları yazmaya başlamıştır. Romanya’nın en önemli oyun yazarlarından Vişniec, politik sebeplerden dolayı 1987 yılında Fransa’ya gitmiş ve bu tarihten sonra Fransızca eserler de yazmıştır. Vişniec’in oyunları, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı otuzdan fazla ülkede sahnelenmiştir.

İlk Kitabı Nedir? Ne Zaman Yayınlanmıştır?

Matei Vişniec’in ilk kitabı, 1980 yılında yayınlanan La noapte va ninge (Tonight It Will Snow) isimli şiir kitabıdır. Yazarın ilk oyunu Ţara lui Gufi ve ilk romanı Cafeneaua Pas-Parol ise 1992 yılında basılmıştır.

Ne Tür Kitaplar Yazmaktadır?

Vişniec, özellikle komünizmin çöküşünden sonra, Romanya’nın eserleri en çok sahnelenen oyun yazarı haline gelmiştir. Yaşadığı dönemin siyasi konjonktürünü yansıtan eserler veren Vişniec, Orta Avrupa’daki bölünmeyi, göç eden insanları, toplumsal parçalanmışlığı işlemektedir.

Hangi Kitapları Türkiye’de Bulunabilir?

Le mot progres dans la bouche de ma mére sonnait terriblement faux – İlerleme, Mitos Boyut Yayınları, 2014

Trois Nuits Avec Madox – Madox ile Üç Gece, Mitos Boyut Yayınları, 2013

L’Histoire des ours Panda – Pandaların Hikayesi, Mitos Boyut Yayınları, 2012

Matei Vişniec ile En Yakın Zamanda Nerede Tanışabilirsiniz?

Vişniec, 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Onur Konuğu Romanya’nın etkinlik programı kapsamında, 7 Kasım Cumartesi günü saat 17.00’de “Modern Romanya Şiiri” ve 8 Kasım Pazar günü ise saat 14.00’te “Paris’te İki Romanyalı: Matei Vişniec ve Dumitru Ţepeneag” isimli söyleşilerde konuşmacı olarak yer alacak.

KIRSTEN REINHARDT

KIRSTEN REINHARDT

Kirsten Reinhardt Kimdir?

1977 doğumlu Reinhardt, Alman çocuk kitabı yazarıdır. İlk kitabı ile Oldenburger Ödülü’nü kazanan Reinhardt’ın eserleri beş dile çevrilmiştir. 2013 yılında çalışmaları sayesinde Omi Uluslararası Sanat Merkezi’nde yerleşik yazar olarak görev yapmıştır.

İlk Kitabı Nedir? Ne Zaman Yayınlanmıştır?

Almanya’da Carlsen Verlag tarafından yayımlanan ilk kitabı Fennymores Reise oder Wie man Dackel im Salzmantel macht henüz piyasaya çıkmadan çocuk edebiyatı dalında 2009 Oldenburger Ödülü’nü kazanmıştır.

Ne Tür Kitaplar Yazmaktadır?

Kirsten Reinhardt gençlere ve zihni genç kalan yetişkinlere yönelik kurmaca edebiyat eserleri yazmaktadır. Eleştirmenler, Reinhardt’ın ürpertici ve kara mizahını dikkate değer bulur.

Hangi Kitapları Türkiye’de Bulunabilir?

Reinhardt’ın 2013 yılında yayımlanan Die haarige Geschichte von Olga, Henrike und dem Austauschfranzosen isimli kitabı, 2015 yılında Çizmeli Kedi Yayınları tarafından Canavar Avı adıyla yayınlanmıştır.

Kirsten Reinhardt ile En Yakın Zamanda Nerede Tanışabilirsiniz?

Kirsten Reinhardt, 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Frankfurt Kitap Fuarı-Goethe Enstitüsü’nün konuğu olarak okurlarıyla buluşacak. 08 Kasım 2015 Pazar günü gerçekleşecek “Köpek Avı, Canavar Kılı ve Sihirli Tarifler – Almanya’dan Çocuk Kitapları Yazarı Kirsten Reinhardt’ın Dünyası” isimli söyleşiye konuşmacı olarak katılacak.

VASSILIS PAPATHEODOROU

VASSILIS PAPATHEODOROU

Vassilis Papatheodorou Kimdir?

1967 yılında Atina’da doğan Vassilis Papatheodorou, Yunanistan’ın önemli çocuk edebiyatı yazarlarındandır. Yazarlığa 1996’da başlayan Papatheodorou, aralarında Yunanistan’ın en prestijli edebiyat ödüllerinden Devlet Çocuk Edebiyatı Ödülü (2008 ve 2010) ve Diavazo Ödülü’nün (2008 ve 2010) de bulunduğu pek çok ödüle layık görülmüştür.

İlk Kitabı Nedir? Ne Zaman Yayınlanmıştır?

Papatheodorou’nun ilk kitabı, 2000 yılında yayınlanan Scholiki Parastasi isimli kitabıdır.

Ne Tür Kitaplar Yazmaktadır?

Dünyanın maruz kaldığı sorunları, doğal felaketleri ve insan kaynaklı tehlikeleri çocuklar için anlatan ve maceralarında kahramanlarına sevgi ve umut aşılayan kitaplar yazmaktadır.

Hangi Kitapları Türkiye’de Bulunabilir?

Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu, Kelime Yayınları, 2014

Çok Komik Bir Salgın, Kelime Yayınları, 2015

Vassilis Papatheodorou ile En Yakın Zamanda Nerede Tanışabilirsiniz?

Vassilis Papatheodorou, 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Kelime Yayınları’nın konuğu olarak okurlarıyla buluşacak. 12 Kasım 2015 Perşembe günü gerçekleşecek “Okumak Yazmak Hayal Kurmak ve Gülmek” isimli söyleşiye konuşmacı olarak katılacak.

JOSH MALERMAN

Screen Shot 2015-11-03 at 12.30.56

Josh Malerman Kimdir?

24 Temmuz 1975 doğumlu olan Malerman, Amerikalı yazar ve The High Strung isimli rock grubunun solistidir. İlk kez beşinci sınıfa giderken bir köpeğin uzay yolculuğu hakkında yazmaya başlayan Malerman, bu yazısının ardından 2014 yılına kadar yayınlanmamış pek çok roman yazmıştır.

İlk Kitabı Nedir? Ne Zaman Yayınlanmıştır?

İlk kitabı Bird Box, 2014 yılında yayınlanmış, İngiltere ve Amerika’da çok konuşulmuştur. 2014’ün en çok ses getiren, haftalarca kendi türünde Amazon’da 1 numarada kalan ödüllü roman, 16 ülkeye satılmış ve Universal Studios tarafından film hakları alınmıştır.

Ne Tür Kitaplar Yazmaktadır?

Malerman’ın ilk kitabı Bird Box (Kafes), bir korku ve macera romanı. Kitap için ‘tüyler ürperten bir ilk roman’, ‘Stephen King hayranları bayılacak’, ‘Hitchcock’un Kuşlar’ı, Stephen King’in en iyi işleri ve Jonathan Caroll’la karşılaştırılmayı hak eden sarsıcı bir macera’ deniyor.

Hangi Kitapları Türkiye’de Bulunabilir?

Yazarın ödüllü romanı Bird Box, 2015 yılında İthaki Yayınları tarafından Kafes adıyla Türkçeye kazandırılmıştır.

Josh Malerman ile En Yakın Zamanda Nerede Tanışabilirsiniz?

Josh Malerman, 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda İthaki Yayınları’nın konuğu olarak okurlarıyla buluşacak. Malerman, Türkiye’deki okurları için 13, 14 ve 15 Kasım 2015 tarihlerinde kitabını imzalayacak.

Diğer Genel İçerikleri