Menderes Sosa’nın Ses Verdiği...
Alfonsina Storni İlk Kez Türkçede!
GENEL

Menderes Sosa’nın ses verdiği Alfonsina Storni ilk kez Türkçede…

Latin Amerika’nın özgün kadın sesi Alfonsina Storni’nin (1892-1938) şiirleri ilk kez Türkiyeli okurlarla buluşuyor. “Denize Doğru” adlı kitap MedaKitap tarafından, Tozan Alkan’ın çevirisiyle yayımlandı.

Alfonsina Storni modern Latin edebiyatının öncülerinden sayılıyor ve coğrafyasının feminist yazarları arasında görülüyor.

Şiirlerinde kentli kadınların sorunlarını, aşkı, yalnızlığı ve mücadelesini anlatan Alfonsina Storni’nin hayatı, tıpkı Virginia Woolf gibi 46 yaşında “denize doğru” yürümesiyle sona erdi. Bu nedenle şiirlerinde aşk ve yalnızlığın yanı sıra ölüm teması da önemli bir yer tutuyor.

Alfonsina Storni, 25 Ekim 1938’de Arjantin’deki Mar del Plata sahiline geldi, “denize doğru” yürüdü ve bir daha geri dönmedi. Onun bu trajik ölümü ve yarattığı eserler sonrasında birçok Latin sanatçıya ilham verdi. Ünlü Arjantinli besteci Ariel Ramirez, Felix Luna ile birlikte “Alfonsina y el Mar” (Alfonsina ve Deniz” adlı şarkıyı besteledi. Bu şarkı Latin Amerika’nın ölümsüz sesi Mercedes Sosa gibi pek çok sanatçı tarafından seslendirildi.

Bugün Alfonsina Storni’den geriye Mar del Plata sahilindeki heykeli, ilham verdiği şarkı ve ilk kez dilimize kazandırılan şiirleri kaldı.

Mercedes Sosa’nın şarkısı: https://www.youtube.com/watch?v=eU1Hpc_iqL8

 

 

Diğer Genel İçerikleri