Fredrik Colting ‘in Telif ile Başı Dertte
GENEL

“Acelesi Olanlar İçin 99 İcat” adlı kitabı Türkçeye de çevrilen İsveçli yazar Fredrik Colting, klasik romanların çocuk kitabı versiyonlarını yazması gerekçesiyle dava edildi.

2010 yılında “Çavdar Tarlasında Çocuklar” romanın resmi olmayan bir devam kitabını yazdığı gerekçesiyle hâkim karşısına çıkan Colting, şimdi Penguin Random House ve Simon&Schuster gibi büyük yayınevleri ve Truman Capote, Jack Kerouac, Ernest Hemingway ve Arthur C. Clarke’ın telif haklarını elinde tutan vakıflar tarafından dava edildi.

Fredrik Colting klasik romanları devamını yazmaktan vazgeçemiyor

İddiaya göre Colting, Moppet Books etiketiyle dört kitabın telif haklarını ihlal etti: “Yolda”, “Tiffany’de Kahvaltı”, “Yaşlı Adam ve Deniz”, “2001: Bir Uzay Destanı”.

Dava dilekçesinde “davalının gerçekleştirdiği ihlal sonucu verilen zarar sadece maddi değil aynı zamanda romanların, yazarlarının ve davalı varislerle yayıncıların saygınlığına da etki etmektedir” ifadesi yer aldı.

Colting daha önce John David California ismiyle Birleşik Krallık’ta “60 Years Later: Coming Through the Rye” (60 Yıl Sonra: Çavdar Tarlasını Atlatmak) ismiyle bir kitap yayımlamış ancak JD Salinger ölümünden önce açtığı davayı kazanarak, kitabın ABD’de basılmasını yasaklatmayı başarmıştı.

Colting ise, 2016 yılında New York Times’a verdiği röportajda, kitapların “çalışma rehberleri olduğu kadar eğlendirme işlevine de sahip olmaları nedeniyle” telif haklarını ihlal etmediğini söyledi.

Davacılar, Colting’in yazdığı kitapların tüm kopyalarının toplatılmasını ve elde edilen tüm karın zararı tazmin etmesi için davacılara verilmesini istedi.

 

Diğer Genel İçerikleri