'Biblocatch' isimli oyuncak satışta!
Jane Austen’ın Oyuncağı Satışta
GENEL

Jane Austen ’ın roman yazdığı uzun saatlerde oyalanmak için oynadığı top ve kase oyuncağı, Austen’ın ailesi tarafından satışa çıkarıldı. “Biblocatch” isimli oyuncak ailede beş kuşak boyunca aktarıldıktan sonra ilk kez mezata çıkarıldı.

Zaman geçirmek için basit oyunlar oynamayı sevdiği bilinen Austen bu oyuncak sayesinde okuma ve yazmaktan yorulan gözlerini dinlendiriyor ve evcimen yaşamına fiziksel bir aktivite kazandırıyordu.

Yazarın bu oyunda çok başarılı olduğu ve yeğenini şaşkınlık içerisinde bırakarak, yüz turu tamamlayabildiği söyleniyor. Yeğeni James Edward Austen-Leigh 1871 tarihli biyografisinde şöyle diyor:

“Top ve kasedeki performansı olağanüstüydü. Daha önce Chawton’da oynadığı kolay bir şeydi ve başarılı bir biçimde yüzden fazla kez tam noktasında yakalamayı öğrendi, ta ki elleri bitap düşene dek.”

Oyuncağın bu hafta müzayede evi Sotheby’s’de 20-30 bin pound civarı bir meblağa satılması bekleniyor. Oyuncak daha önce de sergileniş ve Austen hayranları tarafından taklitleri üretilmişti.

Austen, 1809 Ekim ayında kız kardeşi Cassandra’ya yazdığı mektupta şöyle diyor:

“Eğlence aramıyoruz: biblocatch, ki George yorulmak bilmeden oynuyor; mikado çubukları, kâğıt gemiler, bilmeceler, bulmacalar ve kartlar, nehrin gelgitlerini izlemek ve arada sırada da dışarıda dolanmak bizi meşgul ediyor.”

Müzayedede esnasında aynı zamanda, 1800 tarihli bir mektup 60 bin pound başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. Bu mektupta Austen ilk ve son kez kendisine evlenme teklif eden, başta kabul ettiği ama sonra hemen vazgeçtiği Harris Bigg-Wither adlı adamdan bahsediyor.

Jane Austen

Üçüncü olarak ise Austen’ın bitiremeden hayatını kaybettiği ve yeğeni tarafından bitirilen “Sanditon” romanın elyazması taslağı, mezatta.

Sotheby’s kitaplar ve elyazmaları uzmanı Dr. Gabriel Heaton’a göre, bu nesneler yazarın hayranlarına “yaşanmış bir hayatın hissini” verecek:

“Oyuncak son derece güçlü ve oldukça dokunaklı. Şayet yaşamın uzun saatlerini ve insanların zaman geçirmek için yaptığı şeyleri anlatacak bir şey arıyorsanız, Hampshire’daki yağmurlu öğleden sonraları hayal edebilirsiniz.”

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/2016/12/11/jane-austens-famous-cup-ball-game-sale-complete-family-tips/

Diğer Genel İçerikleri