Leonard Cohen: ‘ Bob Dylan ’a Nobel vermek, Everest’i ödüllendirmek gibi’
GENEL

Şarkıcı, besteci ve söz yazarı Bob Dylan ’ın 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasının yankıları sürüyor. Birçok eleştirmenden ve edebiyat çevrelerinden gelen tartışmalı yorumlara bir yenisi daha eklendi. Aynı zamanda Bob Dylan ’ın arkadaşı olan Leonard Cohen, bu tarihi başarıya getirdiği yorumla dikkatleri üzerine çekti. Cohen, verdiği bir röportajda “Bob Dylan ’ın Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasıyla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum; bence bu dünyanın en yüksek dağı olduğu için Everest’i ödüllendirmek gibi” dedi ve ekledi:

“Bana soracak olursanız Bob Dylan da bunun gayet farkında; şarkıları gelişigüzel bir biçimde yazamazsınız. Eğer şanslıysanız bir aracın yıllar içerisinde bozulmamasını ve daima işe yarar olmasını sağlayabilirsiniz. Yine şanslıysanız niyetinizin bununla neredeyse hiç ilgisi yoktur. Her şey ne kadar sorunsuz işlerse işlesin /çalışırsa çalışsın, uzun bir mesafeyi kat edip edemeyeceğiniz hiçbir zaman sizin elinizde olmayacaktır.”

Leonard Cohen, geçtiğimiz günlerde sanat dünyasında ses getiren “Ölmeye hazırım” demecini açıklığa kavuşturdu. Cohen bu durumu abarttığını ifade etti ve ekledi:

“Her zaman kendimi acındırmaya meyilli oldum. Sonsuza kadar yaşamak isterim.”

Cohen’in 14. stüdyo albümü “You Want It Darker” gelecek hafta raflardaki yerini alacak.

Kaynak: http://www.vulture.com/2016/10/leonard-cohen-talks-bob-dylan-getting-older.html?mid=twitter_nymag

Diğer Genel İçerikleri