İngilizcede 2017’nin en dikkat çeken kitaplarından: ‘İstanbul: Üç Kentin Masalı’
GENEL

İngilizcede 2017’nin en dikkat çeken kitaplarından: ‘İstanbul: Üç Kentin Masalı’

“İstanbul: A Tale of Three Cities” (istanbul: Üç Kentin Masalı) adlı kitap, başta Guardian olmak üzere pek çok Britanyalı yayın tarafından yılın en önemli kitapları arasında gösteriliyor. Kapsamlı bir araştırmanın sonucu olan, 26 Ocak’ta yayımlanan kitap, şehrin antik tarihiyle başlıyor ve 1923 yılında son buluyor. Guardian’dan Peter Frankopan, kitapla ilgili yazdığı değerlendirmede şöyle diyor:

“Bettany Hughes’un coşkulu kitabı şehrin üç haline bir övgü niteliğinde: Antik tarihten Bizans; Hıristiyan Bizans’ın başkenti olarak Konsantinopol ve bugün İstanbul adıyla anılan Müslüman Osmanlı’nın Konstantinopol’ü. Hughes heybetli, sihirli ve mistik kentte bize rehberlik ediyor ve her taşın altına bakıyor. Hiç sabit kalmayan, aldırmayan ve hiç uyumayan kentle ilgili sevgi dolu bir biyografi.”

Kitap yayıncısı tarafındansa şu sözlerle tanıtılıyor:

“İstanbul her zaman hikâyelerin ve tarihlerin çatışıp çatırdadığı, kanıların tarihi gerçekler kadar inandırıcı olduğu bir yer. Kuran’dan Shakespeare’e bu üç isimli şehir (Bizans, Konstantinopol, İstanbul) bir inanç ve mekân olarak yankılanmış; hem gerçek hem de hayali sınırlarının dışına taşmıştır. Doğu ve Batı arasında bir geçiş görevi gören şehir, Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı imparatorluklarına başkent olarak hizmet vermiştir. Tarihi boyunca çoğunlukla ‘şehir’ olarak bilinir ancak Bettany Hughes, İstanbul’un sadece bir şehir değil, bir öykü olduğunu ortaya çıkarıyor.

Bu yeni efsanevi biyografisinde Hughes, bizi dünyanın en büyük şehirlerinden birinin pek çok tecessümünde büyüleyici bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Avrupa’nın en uzun ömürlü politik mevcudiyetlerinden biri olan İstanbul 6 bin yılı aşkın süre boyunca, bir çekirdeğin çevresinde toplanan mikro-kentlerin ve kültürlerin mozaiğini özümsedi. Arkeologlar son araştırmalarında 42 farklı medeniyet katmanı olduğunu ortaya çıkardı. Titiz bir araştırmanın ve yeni arkeolojik kanıtların izinde, İstanbul’un yaşamına dair bu büyüleyici bir portre, içgüdüsel, doğrudan ve en iyisinden bilimsel tarih anlatısı.”

“İstanbul: A Tale of Three Cities”, İngiltere’nin en eski yayınevlerinden Winsor & Newton etiketiyle Birleşik Krallık genelinde kitapçılarda; ayrıca internet üzerinden sipariş edilebiliyor.

Diğer Genel İçerikleri