2016 Sonbaharında Yeni Kitaplar
Çocuk ve Gençlik Edebiyatı’nda Bu Sonbahar Neler Okuyacağız?
İNCELEME

Sonbaharın gelişiyle raflarda yerini alan yepyeni çocuk ve gençlik edebiyatı kitapları var. Kimisi masalların büyülü dünyasından bahsederken çocukların hayal gücünü geliştiriyor, kimisi de onlara eğlenceli yollarla noktalama işaretlerinin kullanımını öğretiyor. Hepsinin temel ve en sevdiğimiz amacı ise çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak…

 

Abur Cubur Canavarı / Aytül Akal

Aytül Akal Abur Cubur Canavarı

Aytül Akal kitaplarını seven çocuklar bu sonbaharda da yepyeni heyecanlara ‘Abur Cubur Canavarı’ ile yelken açabilecek. Bilgi Yayınevi’nden çıkacak olan kitap yakında raflarda.

“Ağaçların arkasına sinmişti. Baştan

aşağıya simsiyah giysiler vardı üzerinde.

Yüzü, siyah kar maskesinin ardında

gizliydi. Normal bir göz onu asla fark

edemezdi ama ben, bulunduğum yerden

nefes alışını bile duyabiliyordum.

Sessizce yaklaştım.”

Aytül Akal kimdir?

1952 İzmir doğumlu yazar Aytül Akal, 1973 yılında Hayat Mecmuası’nda köşe yazmaya başladı. Çeşitli dergilerde yazı ve röportajları yayımlandı. 1980’lerde bir çocuk oyununun metin yazarlığını yaptı. 1991’de yayımlanan ilk masal kitabı ‘Geceyi Sevmeyen Çocuk’, 1993’te ‘Canı Sıkılan Çocuk’, 1994’te ‘Kardeş İsteyen Çocuk’, 1995’te ‘Sabahı Boyayan Çocuk’ ve 1997’de ‘Masalları Arayan Çocuk’ kitapları ile Türk çocuk edebiyatındaki yerini sağlamlaştırdı. 1995’te iki yazar arkadaşıyla birlikte Uçanbalık Yayınları’nı kurdu ve çocuk kitapları yayımlamaya başladı.

T.C. Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği Eflatun Cem Güney 0-6 yaş çocuk kitabı yarışmasında ‘Ben Minicik Bebektim’ adlı kitabıyla ödüle layık görüldü. ‘Atatürk Olmak’ kitabıyla çocuk okurlara Atatürk’ü tanıttı ve bu kitabı Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı. 1999 Ağustos’ta ‘Yatağın Altında Kim Var?’ adlı kitabı 50 bin adet basıldı ve depremden etkilenen çocuklara hediye edildi.

1973’ten bu yana 2-15 yaş arası çocuklar için 100’e yakın kitabı yayımlanan Aytül Akal, Çocuk Müzeleri Araştırma ve Kültür Derneği (Ankara) ve Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği kurucu üyesi.

 

Z Yalnızlığı / Neslihan Acu

 Z Yalnızlığı Neslihan Acu

İlk gençlik döneminin yalnızlıkla hayalperestlik, mutsuzlukla gerçek arkadaşlık arasında gidip gelen süreçlerini kaleme alan yazar Neslihan Acu, yaşamın sert köşelerini olduğu gibi okura sunarak gençlik edebiyatına Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan ‘Z Yalnızlığı’ kitabıyla adım atıyor.

Neslihan Acu kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1982 yılında mezun olan Neslihan Acu, yazmaya üniversite yıllarında başladı. İzmir Life dergisinde röportajları yayınlandı ve çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 2011 yılında TV8’de Kitap Kulübü adlı kültür sanat programını hazırlayıp sundu. ‘Meltem K’yı Kim Öldürdü’ isimli ilk romanını 2004 yılında yayımladı. Şuanda Journo adlı internet sitesinde köşe yazarlığına devam eden Neslihan Acu’nun ilk gençlik romanı Z Yalnızlığı 2016 yılında yayımlandı. Çizgi roman koleksiyoncusu olan yazar İzmir’de yaşıyor.

 

Mıstık, Seni Anlamıyoruz! / Tülin Kozikoğlu 

Çocuklara noktalama işaretlerini eğlenceli bir şekilde öğretmeye yardımcı olan ‘Mıstık, Seni Anlamıyoruz!’, yazı yazma tutkusu etrafında şekillenen bir macerayı anlatıyor. Çocuğunuza hem yazı yazmayı hem okumayı hem de noktalama işaretlerini keyifli bir şekilde öğretmeyi amaçlıyorsanız kitaplığınızda İletişim Yayınları’ndan çıkan Mıstık’a da yer verebilirsiniz.

Tülin Kozikoğlu kimdir? 

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’de Duquesne Üniversitesi İşletme Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlayan yazar Tülin Kozikoğlu, kızının doğumuyla birlikte çocuk edebiyatı ile ilgilenmeye başladı. ‘Lili ve Yedi Çocuğu’ adlı ilk kitabı 2010 yılında yayımlandı. 2011 yılından beri okuma ve yazmayı ‘Keyifle Okuyorum-Özenle Yazıyorum’ isimli atölyesinde ilköğretim seviyesindeki çocuklara yaratıcı yazı çalışmaları yaptırıyor ve öğretmenlere yönelik ‘Çocuklara Yaratıcı Yazı Nasıl Öğretilir?’ isimli eğitimi veriyor.

 

Masallar Ülkesi’nde / Mustafa Hakkı Kurt

Bir masal okurken birden o masalın kahramanları olan iki çocuğun hikayesi ‘Masallar Ülkesi’nde’… Hem çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek hem masalların heyecanlı dünyasında bir solukta bitecek eğlenceli bir hikaye. Sevgi, aile ve toplum, arkadaşlık ve kardeş sevgisi gibi temaları işleyen ve Kelime Yayınları’nca basılan kitap, çocuklarınıza sevdikleri masal kahramanlarını yeniden hatırlatıyor.

Mustafa Hakkı Kurt kimdir?

1954 yılında Urfa’da doğan yazar ve öğretmen Mustafa Hakkı Kurt’un öyküleri Varlık, Sanat Olayı, Karşı gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı. İlk öykü kitabı ‘Akademi Kitabevi Öykü Ödülü’ne layık görüldü. 2011 yılından bu yana sadece çocuklar için yazıyor.

 

‘2016 Sonbaharında Yayına Girecek 4 Yeni Kitap ve Yazarları’ yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer İnceleme İçerikleri