Çınar Yayınları, bundan böyle Kırmızı Kedi Yayınevi bünyesinde!
Kırmızı Kedi ve Çınar Yayınları’ndan Güç Birliği
GENEL

Burcu Aktaş ve Derviş Şentekin, Çınar-Kırmızı Kedi güç birliğini anlattı

Rıfat Ilgaz’ın (1911-1993) yadigarı, onun ölümünün ardından oğlu Aydın Ilgaz tarafından çalışmalarını sürdüren Çınar Yayınları, bundan böyle Kırmızı Kedi Yayınevi bünyesinde faaliyet gösterecek. Çınar Yayınları, 1983 yılında kuruldu ve bugüne kadar başta Rıfat Ilgaz’ın eserleri olmak üzere, çocuk yayıncılığından yetişkin eserlerine pek çok kitap bastı.

Şimdi, Aydın Ilgaz’ın yanında iki deneyimli yayıncıyla; Burcu Aktaş ve Derviş Şentekin’le yoluna devam edecek.

Bu güç birliğinin öyküsünü Burcu Aktaş ve Derviş Şentekin’den dinledik.

İlk olarak Çınar Yayınları’nda değişen hiçbir şeyin olmayacağını aktarıyorlar:

“Her şeyden önce, şunu bütün samimiyetimizle söylemek isteriz ki Çınar Yayınları’nda değişen hiçbir şey olmayacak. Tek değişiklik yayımlanan kitapların sayısında olacak. Rıfat Ilgaz ve Aydın Ilgaz’ın açtığı yolda ilerleyeceğiz. Türkiye’nin yetiştirdiği önemli aydınlarımızdan biri olan Aydın Ilgaz’ın tecrübesi bize yol gösterecektir. Yeni başlangıcın bizi olduğu kadar Aydın abiyi de heyecanlandırdığını söylemek isteriz. Bu çekirdek kadroya ileride bu işi keyifle yapmak isteyen birçok arkadaşımız da katılacak… Sözün özü Çınar’da her şey daha iyi olacak.”

Yayıncılık anlayışında bir değişim olmayacak ama mutlaka ki bu güç birliği yenilikler kazandıracak. Bu yenilikleri Burcu Akşam ve Derviş Şentekin şöyle açıklıyor:

“İyi yazarların iyi kitaplarını yayımlayacağız. Çınar’ı bir tür yazar evi haline getirmek istiyoruz. Yazarın kendini her anlamda iyi hissedeceği bir yer olacak Çınar; bu, hem editoryal anlamda böyle olacak, hem de dostluk-arkadaşlık ve teknik anlamda. Pırıl pırıl kitaplar hazırlayacağız. Bunu yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu işi de Radikal Kitap’ta yaptığımız gibi büyük bir keyifle ve gülen bir yüzle yapacağız… Rıfat Ilgaz’ın bıraktığı mirası bir bayrak gibi düşünüyoruz ve o bayrağı daha yukarılara çıkarmak için elimizden geleni yapacağız.”

Son olarak mutfakta neler olduğunu soruyoruz: Çınar Yayınları önümüzdeki dönemde hangi kitaplarla karşımıza çıkacak? Yeni yazarlar var mı?

“Öncelikle Rıfat Ilgaz’ın eserlerini hazırlayarak başladık işe. Yeni kapaklar, yepyeni bir tasarımla okurun karşısına çıkacağız. Aydın Ilgaz’la birlikte her eser için kılı kırk yararcasına çalışıyoruz. Çınar Yayınları’nın yazar ailesine katılacak isimlerden birini hemen söyleyelim. Türkiye’de pek çok yeniliği büyük bir cesaretle başlatan isimlerden Metin Üstündağ bundan sonra Çınar’da. Dokunduğu her şeyi sanata çeviren Met-Üst, bütün eserleriyle Çınar’da olacak. Yedi-sekiz yıldan beri yeni kitap yayımlamayan Met-Üst’ün yeni şiir kitabı ‘Bir Delinin Mal Beyanı’ ekim ayı ortasında kitapçı raflarındaki yerini alacak…”

Kırmızı Kedi Yayınları ve Çınar Yayınları

Diğer Genel İçerikleri